Domov · Foto galéria · Databáza kvetiniek · Fórum · Články · V skratke · Hľadať Sobota, 18. Mája 2024
Nový dizajn

Na www.kvetinky.eu nájdete vynovenú stránku, kde nájdete skoro všetko z tohoto archívu a môžete sa aj zaregistrovať.

Menu
Domov
Foto galéria
Databáza kvetiniek
Fórum
Články
V skratke
FAQ
Linky
Hľadať
Najnovšie články
Sadíme kríčky
Ako kávou môžeme poh...
Zakoreňujeme ruže
Sadíme jahody
Opora pri zakoreňova...
Najnovšie fotky
Smrekovec opadavý prev...
Moje letničky
Hlávkový šalát
Kaktus
Orechy
Figa
Špenát

Fotky podľa dátumu
Fotky podľa užívateľa
Najnovšie fotokomentáre on
Informácie on
Reklama
Partneri

dobre-napady.sk

sepkov web

kamsdetmi.info
Čítať tému
Kvetinky | Kvetinky | Starostlivosť o kvetinky
Autor Starosti s gloxíniou
Maja

Obrázok používateľa

Príspevkov: 233
Založený: 01.07.07
Pridané 20-08-2007 09:17 print
Dostala som hľuzy gloxínie, zasadila som a aj pekne rástla. Ale po čase s ňou začali starosti a nakoniec úplne odišla. Ako sa má správne pestovať a čo robiť ak ju niečo napadne?
Autor RE: gloxinia
DanaMi

Obrázok používateľa

Príspevkov: 137
Založený: 01.07.07
Pridané 20-08-2007 09:41 print
U nas sa predava v obchodoch kvitnuca kochlikova gloxinia iba ako jednorocna zalezitost (je pestovana zo semien a nema dozrete hluzy).

Ak ju chceme pestovat ako viacrocnu rastlinku, musime ju "prezimovat". Gloxinia ma hluzy, ktore sa na jesen prestavaju polievat, listy poodrezujeme a hluzu necháme "prezimovat" v suchom kvetináci, prípade mozeme hluzy vybrat a uskladnit ich v suchu pri 15 stupnoch celzia, na jar znova zasadit (cca 1/2 az 3/4 do zeme a poslednu stvrtinu nechat trcat nad podou) a rovnomerne polievat.



Problemov s pestovanim moze byt niekolko:



- je citlivá na polievanie, nesmie preschnut, ani sa preliat (mne sa osvedcila starostlivost ako o fialky - polievam do misky vlaznou vodou)

- polievame vlaznou prevarenou vodou, lebo ma korene citlive na studenu vapenatu vodu s vysokou koncentraciou soli

- pri polievani sa nesmu namocit kvety a ani listy

- neznasa priame slnko, listy hned zacnu hnednut

- mnozit ju mozne z listov (zakorenenim polezato v pode, alebo rovnako ako fialky)

- svetlohnede skvrny na listoch znamenajú napadnutie listovymi hadatkami

- pri preliati je nachylna na hubove a plesnove ochorenia



http://www.kvetinky.eu/photogallery.php?photo_id=214



Ak potrebujes nieco konkretnejsie, napis, ....rada poradim!



Upravil DanaMi, 20-08-2007 09:45
Autor RE: Starosti s gloxíniou
Maja

Obrázok používateľa

Príspevkov: 233
Založený: 01.07.07
Pridané 15-09-2007 13:17 print
Na ktorú svetovú stranu by som ju mala umiestniť? Kde sú s gloxíniami najlepšie skúsenosti?
Autor RE: Starosti s gloxíniou
Maja

Obrázok používateľa

Príspevkov: 233
Založený: 01.07.07
Pridané 19-09-2007 22:24 print
Tak už som zistila, že tej mojej sa najviac páči západ až severozápad na okne smiley

Na východe, juhovýchode sa jej vôbec nepáčilo, začali jej hnednúť puky aj keď zálievka aj ostatné bolo v poriadku.

Keď som ju premiestnila, za dva dni viditeľne pookriala a začala sa rozvíjať

http://www.kvetinky.eu/photogallery.php?photo_id=373
Autor RE: Starosti s gloxíniou
DanaMi

Obrázok používateľa

Príspevkov: 137
Založený: 01.07.07
Pridané 07-10-2007 23:34 print
jednoznacne je to potom zapadne orientovana kvetinka! Asi sa tam niekde narodila: ze by v Holandsku?
Autor RE: Starosti s gloxíniou
Maja

Obrázok používateľa

Príspevkov: 233
Založený: 01.07.07
Pridané 16-10-2007 00:25 print
smiley



A ako končí svoje vegetačné obdobie? Je to rastlinka ešte bez hľuzy (aspoň ju zatiaľ nevidieť).

Kedy ju mám prestať polievať? A kedy ju začat smiley



Vďaka za odpoveď
Upravil Maja, 16-10-2007 00:26
Autor RE: Starosti s gloxíniou
DanaMi

Obrázok používateľa

Príspevkov: 137
Založený: 01.07.07
Pridané 17-10-2007 19:14 print
ak je bez hluzy...tak to bude iba jednorocna zalezitost...a teda ju treba nechat, nech sa hluza vytvori a ta dozreje...



ak je s hluzou...treba ju ukludnit v septembri alebo oktobri....(ja som listy poodrezavala a vsetky dala zakorenit), menej polievat (ak tam nechas listy, tie zacnu zltnut a potom ich treba odstranit).....hluzu nechaj v kvetinaci obmedz zalievku, daj ich na chladne a tmave miesto a iba obcas polej. Na jar ich znova zobud polievanim, pomaly zacnu rast listy.
Upravil DanaMi, 17-10-2007 19:15
Autor RE: Starosti s gloxíniou
DanaMi

Obrázok používateľa

Príspevkov: 137
Založený: 01.07.07
Pridané 17-10-2007 19:22 print
majka,

inak je to napisane aj pri gloxinii:



http://www.kvetinky.eu/photogallery.php?photo_id=214



ale to, ako zistis, ci mas s hluzou, alebo nie...to jedine tak, ze sa pozriessmiley
Autor RE: Starosti s gloxíniou
Maja

Obrázok používateľa

Príspevkov: 233
Založený: 01.07.07
Pridané 17-10-2007 19:33 print
No veď práve, tam nie je napísané ako "prezimovať" gloxíniu bez hľuzy.

A nejako to musí isť, veď aj tie s hľuzou ju voľakedy nemali smiley



Tak sa teda o ňu budem ďalej normálne starať a snáď dorastie smiley
Autor RE: Starosti s gloxíniou
DanaMi

Obrázok používateľa

Príspevkov: 137
Založený: 01.07.07
Pridané 23-10-2007 15:05 print
prave som presadzala moje zakorenene listy gloxinie...a zistila som, ze sa vytvorili nielen korene...ale aj male hluzy, takže gloxinia aj kvitne - vzdy ma hluzy. Ale tie hluzy su mlade a musia "vyzriet", alebo "dospiet" - takze ju normalne prezimuj, ale pokial ti stale kvitne a listy jej neodchadzaju (nevadnu a nezltnu), dalej ju polievaj a pestuj...to na nej uvidis, kedy prisiel jej cas (po ulnom odkvitnuti )
Autor RE: Starosti s gloxíniou
DeepGirl

Obrázok používateľa

Príspevkov: 6
Založený: 16.03.08
Pridané 16-03-2008 17:08 print
Mala som jednu nádhernú gloxíniu, ktorá kvitla na bledučko-fialkové kvety s tigrovaným kalichom. Vydržala mi deväť rokov, pekne som ju zimovala, ale jedno leto odišla aj spolu s ďalšími (červená, bielo-červená, tmavofialová) a všetkými potomkami... smiley



BTW, najlepší spôsob množenia gloxínie je odrezať pekný, zdravy list, na žilnatine ho narezať, drôtom prichytiť do zeme, prikryť fóliou a udržiavať vlhko. Narezané miesta sa musia dotýkať pôdy a v každom reze sa začne tvoriť hľuza a malá rastlinka. Znie to drasticky a mám to odskúšané... Istého času som rozdávala gloxy kade-tade, z jedného listu ich bolo aj dvadsať... Ale odvtedy, čo tak záhadne vymreli, som "farmu" neobnovila a venujem sa výlučne ibiškom.
Upravil DeepGirl, 16-03-2008 17:11
deepgirl27 www.deepgirl.sk
Autor RE: Starosti s gloxíniou
Hanka

Príspevkov: 33
Založený: 02.09.07
Pridané 16-03-2008 20:49 print
Ako sa majú vaše gloxínky? Dnes som ich kontrolovala a na troch už mi konečne začínajú vyliezať lístočky smiley
Autor RE: Starosti s gloxíniou
DanaMi

Obrázok používateľa

Príspevkov: 137
Založený: 01.07.07
Pridané 17-03-2008 09:58 print
Hanka, zasadila som vsetky listy...potom listy nejako poodchadzali (po dlhom case) a myslela som si, ze som o ne prisla. A teraz...kam sa pozriem, tam rastie mala gloxinia (ja som tu podu z povodneho kochlika kde sa zakorenovali porozdelovala do ostatnych...a tak sa stalo, ze mi z nicoho nic hocikde vyrasta mala gloxinia)...spolu asi 9...a to som iz jedno rozdala...tesim sa...moje zlate gloxinie...uz som ich odpisala...a oni takto...cmuk..

Zasadila so ich zatial spolu...je ich 8...pozri:
DanaMi priložený nasledujúci obrázok:


[57.97Kb]
Upravil DanaMi, 17-03-2008 11:13
Autor RE: 9
DanaMi

Obrázok používateľa

Príspevkov: 137
Založený: 01.07.07
Pridané 17-03-2008 11:15 print
a tu je ten deviaty: pri laliovke sa objavil...zahada...



(inak tie, co su take vytiahnute mali malo svetla, tie rastli u nejakych kvetin a prisla som na ne neskor...preto su take vytiahnute)
DanaMi priložený nasledujúci obrázok:


[72.9Kb]
Autor RE: Starosti s gloxíniou
Hanka

Príspevkov: 33
Založený: 02.09.07
Pridané 17-03-2008 19:11 print
Dani, to ešte nevieš, či sa ti náhodou neobjavia ďalšie smiley

Ja sa ich chystám dať do novej zeminy, tak ich potom popočítam. Vôbec neviem koľko ich mám, ale 6-8 hádam bude....
Autor RE: Starosti s gloxíniou
Laburnum

Príspevkov: 16
Založený: 06.05.09
Pridané 06-05-2009 16:29 print
ahojte...cele som to nemala cas precitat,ale napisem tiez nieco o gloxiniach...moja stara mama s manzelom ich pestuje...maju ich v jednej izbe asi 12....a bez hluz, rozmnozuju ich vegetacne cez odrezky,teda su to tie rocne,ako tu bolo spravne spomenute...mame ruzovu...a zaujimave je,ze im sa u nich tak dari,ze na 1 rastline sa objavi aj 36 kvetov, sama som to pocitala a stale tomu neverim...casto z jedneho listku...su na zapadnej strane a casto na ne svieti slnko a preto sa stava,ze tie kalichy kvetov vadnu z tepla,ale to je len take chvilkove...inak aj babka ich polieva do misky a to kazdy den...len chcem este taku pikosku dodat,ze raz nam jednu taku rastlinku dali...a u nas doma ja skor tma, lebo mama rada zatahuje zaluzie...a vravela som jej,vsak nech im necha aj svetlo,no nedala si povedat,myslela,ze to bude ako s jej fialkami...a skoda...gloxinia sa dako priliz vytiahla, kvietok mala 1 a aj to zubozeny...az nakoniec priliz skoro odisla...myslite,ze to bolo z nedostatku svetla,ako sa domnievam?...Teraz sme dostali dalsiu a mame ju tiez na tom istom mieste s tym,ze uz zaluzie su dvihnute zas kvoli orchideam...no a dari sa jej lepsie,ale taka ako tie babkine nie jesmiley
Prejsť na:
Prihlásenie
Meno

Heslo



Zabudli ste heslo?
Nechajte si poslať nové.
Odkazovač
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať správu.

Maja
15/06/2018 19:26
Obsah fóra je už konečne prehodený...

Maja
09/06/2016 13:50
Obsah starého fóra nie je ešte prehodený, ale nové funguje...

Maja
30/05/2016 23:16
tak, uz je to skoro hotovo smiley budem rada, ak sa mi na to pozries a prip. das pripomienky. info v sprave smiley

sepko
29/05/2016 19:35
na to naťahovanie času si dávaj pozor, aby nepraskol, držím ti palce

Maja
27/05/2016 21:43
Nuž ja radšej doma zostávam. Ale migráciu som už začala, ako si už určite postrehol smiley No a čas skúšam natiahnuť...

sepko
27/05/2016 14:07
tak migrovať sa ti zachcelo, a kamže? nebodaj tiež do Nemecka? na internet už aj ja mám málo času, ja ale migrujem na chatu

Maja
17/05/2016 17:30
Uvažujem o migrácii smiley ale uvidíme... času málo...

sepko
08/01/2016 12:40
som si myslel, že aspoň cez sviatky si niekto nájde čas na túto stránku,

sepko
04/01/2016 20:28
Šťastný Nový rok prajem

sepko
20/12/2015 18:57
Šťastné a veselé Vianoce všetkým, ktorí sem náhodou zablúdia

Archív odkazovača
Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu servera "Kvetinky"
je bez písomného súhlasu autora zakázané
Copyright © 2007-2009 "Kvetinky doma a na záhrade"

spampoison