Čínsky čajovník (Camellia sinensis)
Pridané 21-01-2011 07:33

Čínsky čajovník (Camellia sinensis) je stále zelený vytrvalý ker, ktorý sa pestuje k zberu pravého čaju.
Pôvod má však v Ázii, kde sa dá zbierať až 40x ročné. V našich podmienkach sa mu s občasným rosením darí také dobre a mladé pupene vhodné na čaj môžeme zbierať 4x do roka.Ihneď po odtrhnutí začnú lístky prirodzene fermentovať, ďalej sa dajú spracovať zavädnutím, rolovaním nebo sušením .Z tejto jedinej rastliny sa dá týmito postupmi vyprodukovať čaj zelený, biely, žltý, polo zelený, čierny, nebo čaj puerh. Kvitne bielymi kvetmi a tak sa pestovať okrem pre svoj hlavní účel aj ako bonsaj.
Vypestujte si také zanedlho výborný prírodní čaj bez farbív a iných prímesi. Čajovník sa dá pestovať v interiéri aj vonku!
Mladé rastlinky rastú na slnečnom mieste veľmi rýchlo, a už polročné rastliny môžete začať zaštipovať. Pravidelným zaštipovaním dosiahnete košatý vzhľad a zároveň surovinu na výrobu vlastného čaju. V lete je vhodné pestovať čajovník vonku v záhrade alebo na balkóne. Horúce leto a pravidelná dostatočná zálievka mu najlepšie napodobnia podmienky aké má čajovník vo svojej domovine. Aj keď sa kvalitou čaju vypestovaného na vlastnej záhradke alebo balkóne nevyrovnáte čaju vypestovanému v trópoch, určite Vám jeho pestovanie prinesie veľa radosti a pri dobrej starostlivosti Vás vaše rastliny odmenia veľkými bielymi kvetmi. V zime umiestnite čajovník hneď u okna. Keďže ide o vždyzelený druh a u nás v zime mu nebudete môcť dopriať dostatok slnečného svetla, koľko by vyžadoval, takže Vám asi bude cez zimu chradnúť a opadávať. S príchodom jari sa však jeho stav rýchlo zlepší, a môžete opäť začať zbierať svoj vlastný čaj.
Čaj se dnes pije především díky svému obsahu Kofeinu.Šálek čaje nabízí asi 80 mg kofeinu (šálek kávy asi 100 až 120 mg). Kofein, v čaji známý také jako tein, se do nápoje uvolňuje v průběhu první minuty, pak po 3 až 5 minutách se uvolňuje tanin, který kofein v zažívacím traktu pomáhá neutralizovat. Dá se tedy říci, že čím méně se čaj ve vodě vyluhuje, tím silnější bude účinek kofeinu.

Čerstvé lístky rostliny čajovníku obsahují velké množství vitamínů, zejména vitamínu C. Zelený čaj obsahuje mezi 150-300mg vitamínu C na 100g listů. Zvýšený je také obsahVitamínů B, vitaminu E a K.
Čaj pomáhá udržovat nervový systém. Díky obsaženým katechinům brání v rozvoji rakoviny, zpomaluje stárnutí, podporuje odvodnění, ředí krev a kontroluje hypertenzi. Dodnes je důležitou součástí preventivní čínské bylinné medicíny.
Rastlina potřebuje hlubší květináč. Ve své domovině roste i v polostínu, proto mu vyhovuje i severní okno bytu. Ačkoli jde o subtropickou rostlinu, můžeme ji pěstovat i venku, v pařeništi nebo skleníku, tehdy je ale potřeba rostlinu chránit před mrazy(např. uzavřením v pařeništi a zateplením slámou). Čajovník můžeme bežně umístit ven od půlky jara do podzimu. Měl by mít pravidelnou zálivku, půda spíš vlhká. Pozor však na přemokření, kdy uhnívají kořeny, je proto dobré udělat také nějakou drenáž. Jamile dosáhne čajovník výšky kolem 12cm je dobré ho zaštípnout. První pupeny (drobné, čerstvě vzrostlé lístky) můžeme na čaj sbírat asi ve 10-20cm , jamile dosáhne keříkovitého vzrůstu. Jejich louhováním vzniká zelený čaj. Dále zaštípáváme, aby se větvil a nepřerůstal.
Tip: Vytvoříme drenáž, aby neuhnívaly listy.
Tip: Pokud je suchý vzduch(v zimě) , občas rostlinu oroste.