Domov · Foto galéria · Databáza kvetiniek · Fórum · Články · V skratke · Hľadať Štvrtok, 18. Apríla 2024
Nový dizajn

Na www.kvetinky.eu nájdete vynovenú stránku, kde nájdete skoro všetko z tohoto archívu a môžete sa aj zaregistrovať.

Menu
Domov
Foto galéria
Databáza kvetiniek
Fórum
Články
V skratke
FAQ
Linky
Hľadať
Najnovšie články
Sadíme kríčky
Ako kávou môžeme poh...
Zakoreňujeme ruže
Sadíme jahody
Opora pri zakoreňova...
Najnovšie fotky
Smrekovec opadavý prev...
Moje letničky
Hlávkový šalát
Kaktus
Orechy
Figa
Špenát

Fotky podľa dátumu
Fotky podľa užívateľa
Najnovšie fotokomentáre on
Informácie on
Reklama
Partneri

dobre-napady.sk

sepkov web

kamsdetmi.info
Čítať tému
Kvetinky | Kvetinky | Orchideje
Autor Ako sa starať o druhy miltonia a oncidium?
xristie9

Príspevkov: 20
Založený: 03.12.08
Pridané 03-12-2008 22:10 print
Zdravícko,

hladám odbornu pomoc... za kazdu radu budem vdacná!!!

miltonia vobec nerastiea ked sa uz aj objavy najaky výhonok tak casom vyschne...

su na listoch take bodky akokeby niekto do nej spendlikom bodal ale skodce to niesu... uz takto stagnuje vyse roka... nekvitne...

presadila som ju pred polrokom a mozno je chyba v substrate - pouzila som hrubu bukovu koru (na obole bolo pre ocrchidee)

Nieco podobne je s orchidkou oncidium, odkvitla hluza sa zosuverila a pomaly upada, nova nerastie... jedna oncidium mi uz takto raz zomrela...

este mam treti druh ktoremu sa u mne nedari ale neviem teraz nazov niesom doma... podoba sa na cambriu ale nieje to ona...

zvysnym druhom sa u mne dari velmi dobre, phalaenopsis, cambria, octopusi aj papuckovým orchideám...

ale tie tri hynu, rada by som aby ste mi poradili ako ich zachrániť vopred dakujem...

xristie zo Svitu
Autor RE: Ako sa starať o druhy miltonia a oncidium?
Maja

Obrázok používateľa

Príspevkov: 233
Založený: 01.07.07
Pridané 04-12-2008 09:53 print
Ahoj,

skontrolovala si korene? Aj tam môže byť problém. Ako popisuješ to Oncídium, tak to vyzerá, že tam je pes zakopaný, pahľuza nedostáva vlahu.

Presádzala si len tú Miltoniu alebo aj iné?
(Má vraj rada kôru zmiešanú s rašelinou, to neviem potvrdiť, lebo ja ju mám presadenú v kupovanom substráte)

Tieto orchidky majú prakticky rovnaké požiadavky ako tvoje ostatné, takže v prostredí asi nebude problém.

Autor RE: Ako sa starať o druhy miltonia a oncidium?
Jamik

Príspevkov: 8
Založený: 10.11.08
Pridané 22-12-2008 00:41 print
Ja by som len upresnila pár maličkostí.Cambria je obchodný názov pre všetky krížence,oncídkovité,miltonkovité a je ich strašne moc,preto ten názov.Väčšinou sa jedná o kríženie najmenej troch odlišných rodičov.A viem,že je to dosť zavádzajúce,pretože ak nevieme,ktorý rodič je dominantný,starostlivosť je ťažká.Iné svetelné a tepelné podmienky,iná zálievka..toho je moc.Takže len tak všeobecne Miltoniopsis,je háklivý na nepravidelnú zálievku a tvrdá voda ho za chvíľku odrovná.Musí sa polievať častejšie ako phaly papuče a ostatné orchi.Má jemné korene a dosť pomaly rastú,takže to chce zalievať a ustrážiť substrát primerane vlhký.Znesie nižšie teploty ako phal,ale zas na druhej strae chce viac svetla.Oncídka sú zas naopak radšej suchšie ako premokrené,tam stačí každá druhá zálievka oproti phalom.Presádzanie je kapitola sama o sebe.Väčšinou nejde ani tak o hrúbku substrátu ako o zasolenie.Každý substrát by sa mal preprať v dažďovej vode,myslím tým kôrový,kokosový.Iste nebudeme prepierať rašelinu...A ešte jedna vec ak kupujete substrát,treba si pozrieť,pre aké orchi je.U nás je dostupný väčšinou substrát pre terestri,čož nie je vhodné pre epifity.A do terestri môžme zaradiť len málo orchi,tak cymbá,ludisie a tak,tak papuče,ale tam treba pridať šutríky vápnika.
Držím palečky k ďalšiemu pestovaniu.smiley
Autor RE: Ako sa starať o druhy miltonia a oncidium?
xristie9

Príspevkov: 20
Založený: 03.12.08
Pridané 25-12-2008 20:06 print
no... kupila som si dve knihy a uz som sa trosku vysomarila...

ta miltonia... mas pravdu tam ta voda... som to robila nestastne nejako naopak...oncidium bolo premokrene a miltonia sucha...a aj s tou vodou mas pravdu... mame viac ako dost tvrdu vodu... myslis ze bude stacit ked vodu necham par dni odstat alebo ju budem musiet prevarat???

este chvilu pockam a na jar mozno presadim...ak sa veci nezacnu hybat... mozno aj ten substrat je uz zaneseny...

no na substráte je napisane pre orchidee... takze asik tak...ale kupila som dva druhy a jeden bol uplne sypky tak ten som ani nepouzila...

mozes este napisat nieco k tym cymbidám prosim??? mne sa akosi pritrafilo ze som pod stromcek dostala tri... problem je v tom, ze nemju radi teplo

PS: uz som sa docitala aj o tych nazvoch...smiley

myslite ze by im vadila denna teplota okolo 21stupnou celzia? v noci 18 a menej...

mala som pre ne pripravenu miestnost kde sa nekuri ale najblizsi mesiac tam este nebudu moct byt smiley
Upravil xristie9, 25-12-2008 20:10
Autor RE: Ako sa starať o druhy miltonia a oncidium?
Alena

Obrázok používateľa

Príspevkov: 88
Bydlisko: Holíč
Založený: 04.12.07
Pridané 26-12-2008 19:21 print
S tou tvrdou vodou je to naozaj veľký problém a hlavne pre tých, čo bývajú v činžiakoch, ja k nim patrím. Dažďovú vodu nemám ako nazbierať. Niektorí orchidkári vravia, že prevárať vodu vraj nepomôže, tak neviem.
Niekde som vyčítala, že do 6-8 litrov vody treba dať cez noc vylúhovať 100g rašeliny a potom s tým polievať. Ja to tak teda robím, sem-tam pridám hnojivo. Jedna dávka rašeliny sa môže použiť až 4x. Ušila som si látkové vrecko a do toho rašelinu nasypem a tak namočím do vedra.
Autor RE: Ako sa starať o druhy miltonia a oncidium?
Jamik

Príspevkov: 8
Založený: 10.11.08
Pridané 09-01-2009 21:50 print
Ak nemáte možnosť dažďovej vody,je lepšia demi voda alebo destilka.Rašelina je dosť kyslá,to by chcelo zmerať výsledný produkt.Ono ide hlavne o to,že v naších vodách je priveľa minerálov,čož zasolí korene a vytvorí na nich akoby škruinu a orchidka potrebuje dýchať aj koreňmi a keď jej v tom zábránime tak ende a navyše je náchalná na choroby.A teraz v zime sa dá aj sneh nazbierať a v lete do prírody s bandaskou a nabrať z potoka.smileyJa bývam v dome,ale keby ste videli tie manévre pri zbieraní vody...smileyAj včera som mala kvetináč pod odkvapom a každých 20 min som chodila prelievať.
Cymbidká,vydržia všade,je len otázka dokedy.Ono ide vlastne o to,že by mali byť určitú dobu v chlade,aby začali kvitnúť a následne,aby rýchlo neodkvitli.Inak rastlina vydrží.Napr.V teple bude kvitnúť 3 týždne,pri chladnom odchove,mala by mať tak 6-11°C bude kvitnúť skoro tri mesiace.Mne teraz odkvitajú tie septembrové,čo som dala do súťaže tu na kvetinkách a jedno ma prekvapilo a bude kvitnúť,ale to tak za 20 dní najskôr.
Autor RE: Ako sa starať o druhy miltonia a oncidium?
xristie9

Príspevkov: 20
Založený: 03.12.08
Pridané 10-01-2009 18:41 print
dakujem smiley

ja uz mam taky prales doma... vodu som zacala prevarat uvidime co z toho bude... ked tak si pojdem do akvaristiky kupit dake upravovace vody smiley

na cymbidka sa uz teraz tesim na buduci rok.. v izbe mi po zakupine vydrzali 3 tyzdne... uvidime co bude na buduci rok... drzte mi palce...

aku mate najvzacnejsiu orchidku???
Upravil xristie9, 10-01-2009 18:42
Autor RE: Ako sa starať o druhy miltonia a oncidium?
xristie9

Príspevkov: 20
Založený: 03.12.08
Pridané 06-06-2009 19:10 print
tak ... po polroku musim uznat, ze prevarana voda bude mat zrejme nejaky efekt, hlavne z neostavaju az take skvrny na listoch...
Prejsť na:
Prihlásenie
Meno

Heslo



Zabudli ste heslo?
Nechajte si poslať nové.
Odkazovač
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať správu.

Maja
15/06/2018 19:26
Obsah fóra je už konečne prehodený...

Maja
09/06/2016 13:50
Obsah starého fóra nie je ešte prehodený, ale nové funguje...

Maja
30/05/2016 23:16
tak, uz je to skoro hotovo smiley budem rada, ak sa mi na to pozries a prip. das pripomienky. info v sprave smiley

sepko
29/05/2016 19:35
na to naťahovanie času si dávaj pozor, aby nepraskol, držím ti palce

Maja
27/05/2016 21:43
Nuž ja radšej doma zostávam. Ale migráciu som už začala, ako si už určite postrehol smiley No a čas skúšam natiahnuť...

sepko
27/05/2016 14:07
tak migrovať sa ti zachcelo, a kamže? nebodaj tiež do Nemecka? na internet už aj ja mám málo času, ja ale migrujem na chatu

Maja
17/05/2016 17:30
Uvažujem o migrácii smiley ale uvidíme... času málo...

sepko
08/01/2016 12:40
som si myslel, že aspoň cez sviatky si niekto nájde čas na túto stránku,

sepko
04/01/2016 20:28
Šťastný Nový rok prajem

sepko
20/12/2015 18:57
Šťastné a veselé Vianoce všetkým, ktorí sem náhodou zablúdia

Archív odkazovača
Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu servera "Kvetinky"
je bez písomného súhlasu autora zakázané
Copyright © 2007-2009 "Kvetinky doma a na záhrade"

spampoison