Domov · Foto galéria · Databáza kvetiniek · Fórum · Články · V skratke · Hľadať Nedeľa, 05. Mája 2024
Nový dizajn

Na www.kvetinky.eu nájdete vynovenú stránku, kde nájdete skoro všetko z tohoto archívu a môžete sa aj zaregistrovať.

Menu
Domov
Foto galéria
Databáza kvetiniek
Fórum
Články
V skratke
FAQ
Linky
Hľadať
Najnovšie články
Sadíme kríčky
Ako kávou môžeme poh...
Zakoreňujeme ruže
Sadíme jahody
Opora pri zakoreňova...
Najnovšie fotky
Smrekovec opadavý prev...
Moje letničky
Hlávkový šalát
Kaktus
Orechy
Figa
Špenát

Fotky podľa dátumu
Fotky podľa užívateľa
Najnovšie fotokomentáre on
Informácie on
Reklama
Partneri

dobre-napady.sk

sepkov web

kamsdetmi.info
Čítať tému
Kvetinky | Kvetinky | Starostlivosť o kvetinky
Autor Crassula a par otazok
nikussqa

Príspevkov: 47
Založený: 25.11.07
Pridané 15-01-2008 16:48 print
Vcera som si v Hornbachu kupila (a sice, nie ja smiley) Crassulu (konecne smiley), prikladam fotku (myslim ze je to portulacea ale nie som si ista, rozhodne bonsaiovy typ, tym som si ista smiley) precitala som mnozstvo literatury ohladne pestovania a tak, no chcela by som sa opytat, ako na to "zastipovanie"? Vlastne ide o tvarovanie sukulentika tak mam par otazok.



1.) Od akeho veku, v akom rocnom obdobi a vlastne ako sa robi to "zastipovanie"? Chcela by som si potom tvarovat crassulu podla svojich predstav lenze nemam ani sajn ako na to.

2.) Zda sa mi ze v tom kvetinaci co som kupila je dost vela ich nasadenych, (mozno ani nie, ved prave preto sa pytam smiley) a ak je tak kedy ich presadit a mozu sa este vlastne? Ja ani netusim kolko ma to mlade rokov, totiz, kupoval ju otec smiley

3.) Posledna otazka: Nepotrebovala by trochu zhodit? citala som, ze Crassula by mala cez zimu zhodit listy lebo ze potom neunesie dalsiu nadielku listov, mali by zostat take 4 pary listov na kazdej stonke, a toto je dajake moc kosate, je to v poriadku?



Inac je zdrava, ma uz aj meno: Caiasmiley Orientovana je na juh, je tam pekna kosa (teraz dakujem tomu, kto nam nedal radiatory pod okna) takze dufam ze to bude ok smiley
nikussqa priložený nasledujúci obrázok:


[46.71Kb]
Autor RE: Crassula a par otazok
DanaMi

Obrázok používateľa

Príspevkov: 137
Založený: 01.07.07
Pridané 15-01-2008 22:18 print
Je krásny...jedna radost...

Videla si tuto fotku tučnolistu od rosem? - mozes mat ciel!

http://www.kvetinky.eu/tucnolist-f484.htm

Takze:

dobre si ju umiestnila...to, ze je taka krasna je super znamenie, ona este par listov hodi ako tzv."aklimatizacne preriedenie". Teraz ale nepodnikaj ziadne zasahy na nej - je zima, ona spi.

Na jar - ked zacne rast - potom ju mozes tvarovat, ale teraz urcite nie.

Tvarovanie sa robi vlastne tak, ze odstipnes vrcholovy par mladych listov a tucnolist vyhodi dalsie bocne konariky....takze sa vlastne iba rozkonaruje. Mam pocit, ze na tvojej fotke su konce nejako poodstepovane, takze by sa mala rozkonarovat, nemusis ani na jar este nic robit. Dalsia vec je, ze je ich trosku vela v kochliku....mozes ich rozsadit, ale az na jar. Mne sa to ale taketo huste paci...osobne by som to nechala asi tak. Ale to je vec vkusu...budes ich mat viac.

Inak ja som ich doma mala vzdy niekolko, ale v panelaku mi ziadny neprezimoval. Do domu som si kupila dalsie, ale po par tyzdnoch od kupy mi to odislo. (Mne kupovane rastliny nechcu prezit.)

Teraz mam samozakorenenu vetvicku a dari sa jej. Ak budes chces mnozit - to je vlastne zastipovanie - odcvaknes opatrne koniec tych dvoch poslednych listov aj a kuskom vetvicky (zastipovanie) - nechas ten koniec take 3 dni obschnut a potom to zasadis do substratu pre sukulenty ...a ono to zakoreni a mas dalsie mimina.... (treba to zrecyklovat - dat im sancu - a ked toho budes mat vela - mozes rozdavat)smiley
Upravil DanaMi, 16-01-2008 10:50
Autor RE: Crassula a par otazok
nikussqa

Príspevkov: 47
Založený: 25.11.07
Pridané 16-01-2008 18:16 print
Och, dakujem, velmi si mi pomohla smileysmileysmiley Vies, chcela by som z neho mat taky ten klasicky bonsaiovy stromecek, mozno z neho nakoniec bude ker, no ved uvidime, co z toho smiley Tento rok sa vsak este rozhodne nechystam presadzat ho, musim sa naucit ako sa o nu starat... A ked sa teda na jar zacne rozkonarovat (no ano, aj mne sa zda ze uz na nej boli prevedene upravy) podla toho sa rozhodnem co s nou smiley

Dalsia vec je, ze netusim kedy naposledy ju v tom hornbachu poliali, ale je zima, tak polievat sa nebude tak skoro smiley

Tak dufam ze z toho daco bude, velmi sa mi ta kvetinka paci smiley

A este raz dakujem za odpoved smileysmileysmileysmiley
Autor RE: Crassula a par otazok
nikussqa

Príspevkov: 47
Založený: 25.11.07
Pridané 16-01-2008 18:17 print
A nevies asi aka by mohla byt stara? (neviem, ci sa to da urcit takto len podla vzhladu na fotke)
Autor RE: Crassula a par otazok
DanaMi

Obrázok používateľa

Príspevkov: 137
Založený: 01.07.07
Pridané 17-01-2008 13:49 print
Tazko povedat. Ak odlomis velku vetvu zo stareho...a zasadis ju...zakoreni....tak mas velke mimino, ktore vyzera na niekolko rokov. Ak zasadis iba malicku vetvicku, tak to je jasne, ze je to malinke mimino. No a velmi zalezi od podmienok. Ak su zle - tak aj stary kus vyzera ako mladucky, ak su dobre - tak uz o rok mas z neho bujnu rastlinu. Na tej fotke vyzera akokeby bolo zasadenych viac vetviciek dohromady a je to tvarovane - predpokladam take 2-3 roky. Ale kludne moze ist aj o jednorocnu zalezitost (Hornbach dovaza z Holandska a tam v sklenikoch sa pri idealnych podmienkach - teplo, umele svetlo, dostatocna vyziva - da iba tazko urcit presny vek)
Upravil DanaMi, 17-01-2008 13:50
Autor RE: Crassula a par otazok
nikussqa

Príspevkov: 47
Založený: 25.11.07
Pridané 17-01-2008 19:38 print
Aha, no dakujem smiley Vies, chcela som to vediet aspon priblizne, teraz mam aspon aku-taku predstavu smiley
Autor RE: Crassula a par otazok
nikussqa

Príspevkov: 47
Založený: 25.11.07
Pridané 20-03-2008 10:19 print
no, a je to tu, vyskytol sa problem.... Crassula uz vobec nevyzera tak krasne, ako na obrazku... neviem co sa to z nou stalo, zacali jej odrazu akokeby maknut vsetky listky... najprv len odspodu, myslela som si - no konecne ide zhodit nejake kilecka na jar, ze je to normalne... ale teraz uz takto vyzera cely, este aj vrchne nove listky... myslela som si ze je to nedostatkom vody, poliala som ju, ale nic... dost sa bojim, prosim poradte... zacina jar, neviem ako ju mam polievat, cez zimu s tym nebol problem... ale teraz zacala nejako strajkovat a ja neviem co s tymsmileysmileysmileysmileysmiley
Autor RE: Crassula a par otazok
Maja

Obrázok používateľa

Príspevkov: 233
Založený: 01.07.07
Pridané 20-03-2008 15:27 print
Mäknutie, až vráskavenie lístkov je väčšinou spôsobené nedostatkom vlahy. Ak má zdravé korene, tak by za krátky čas po poliatí mali byť opäť pevné.

Ak je pravidelne polievaná alebo po poliatí za nejaký čas sú lístky stále mäkké, je nutné skontrolovať korene, či sa tam neusídlil nejaký škodca alebo či tam nie je nejaký iný problém. (Preliatie ani nespomínam... vtedy korene odhnijú)
Autor RE: Crassula a par otazok
nikussqa

Príspevkov: 47
Založený: 25.11.07
Pridané 20-03-2008 23:12 print
a asi ako pravidelne by som ju mala polievat? (v zime mi stacilo raz za dva mesiace, ale uz je tu pomaly jar a ja nemam ani sajn)
Autor RE: Crassula a par otazok
Maja

Obrázok používateľa

Príspevkov: 233
Založený: 01.07.07
Pridané 21-03-2008 12:25 print
Najlepšie je ju poliať dôkladne, nech sa zemina dobre "napije" (dať jej do podmisky dostatok vody a potom zbytok, čo zostane, vyliať) a medzi polievaniami nechať zeminu preschnúť.

Ak začnú byť spodné listy mäkké, znamená to, že rastlinka potrebuje vodu.



Môžeš ju polievať aj tak, že kochlík ponoríš do misy (hrnca) s vodou (asi do 3/4) a necháš poriadne nasať. Prebytočnú vodu necháš odkvapkať, nesmie zostať stáť v podmiske.
Autor RE: Crassula a par otazok
Alena

Obrázok používateľa

Príspevkov: 88
Bydlisko: Holíč
Založený: 04.12.07
Pridané 22-03-2008 09:22 print
Majka, teraz ti budem trošku oponovať, lebo preliať tučnolist aby sa dobre napil, je teraz ešte troška skoro, Tak ako píšeš, to robím v lete, keď ho mám na balkóne.

Mäknutie listov a vráskavenie listov (tie isté príznaky ako pri nedostatku vody) sú aj pri nadmernej zálievke. Mám to z vlastnej skúsenosti, ja som môj zachránila pred "utopením", ale kamoška už nemala toľko šťastia. Je to predsa len sukulent, tak s tou vodou opatrne.

Najlepšie skúsenosti s pestovaním má Rosem, tej aj kvitne, mne ešte nie.

Nikussqa, nezabudni v lete polievať tak, ako píše Majka, ale v zime a ešte aj teraz opatrne. V lete môžeš aj prihnojiť ako píše Rosem vo foto galérii.

Veľa úspechov v pestovaní!
Autor RE: Crassula a par otazok
Maja

Obrázok používateľa

Príspevkov: 233
Založený: 01.07.07
Pridané 22-03-2008 15:14 print
máš pravdu Alenka, mala som napísať v lete (ak nie je náhodou v zime v teplej a slnečnej izbe smiley )

myslím, že dôležité je to, aby zemina úplne preschla medzi poliatiami, potom sa dosť ťažko preleje
Upravil Maja, 22-03-2008 15:20
Autor RE: Crassula a par otazok
nikussqa

Príspevkov: 47
Založený: 25.11.07
Pridané 23-03-2008 11:07 print
asi ho idem vydatnejsie poliat, zacina sa to zhorsowat, cela rastlinka mi uplne makne a vraskavie.... bojim sa o neho smileysmiley
Autor RE: Crassula a par otazok
Alena

Obrázok používateľa

Príspevkov: 88
Bydlisko: Holíč
Založený: 04.12.07
Pridané 23-03-2008 11:58 print
Nikussqa, keď to čítam, tak sa bojím s tebou!!!! Určite je to suchom? Lebo mne tie príznaky pripomínajú premokrenie! Pozri korene či nie sú hnedé a zhnité!smiley
Autor RE: Crassula a par otazok
Maja

Obrázok používateľa

Príspevkov: 233
Založený: 01.07.07
Pridané 23-03-2008 17:13 print
kedy si ju naposledy polievala?

zemina musí úplne preschnúť, nie len vyschnúť na povrchu.



Presne ako píše Alenka, skontroluj korene.



toto je dôležité z toho, čo som ti pred časom písala:

...alebo po poliatí za nejaký čas sú lístky stále mäkké, je nutné skontrolovať korene, či sa tam neusídlil nejaký škodca alebo či tam nie je nejaký iný problém. (Preliatie ani nespomínam... vtedy korene odhnijú)

Upravil Maja, 23-03-2008 17:37
Autor RE: Crassula a par otazok
nikussqa

Príspevkov: 47
Založený: 25.11.07
Pridané 27-03-2008 20:58 print
Fuh, zda sa, ze bola len asi extremne sucha... poliala som ju vydatne (predosla zalievka bola asi pred mesiacom, ale to som asi nezaliala poriadne) vydatne viem preto, lebo mi vytiekla voda do misky, co sa mi predtym nestalo... a zda sa, ze rastlinka sa trochu pozbierala... nie velmi, no vsimla som si, ze vrchne listky uz nie su makke... no pre istotu skontrolujem aj korene... keby nieco
Autor RE: Crassula a par otazok
Alena

Obrázok používateľa

Príspevkov: 88
Bydlisko: Holíč
Založený: 04.12.07
Pridané 28-03-2008 12:10 print
Som rada, že už je jej lepšie, teším sa s tebousmileysmileysmiley
Autor RE: Crassula a par otazok
nikussqa

Príspevkov: 47
Založený: 25.11.07
Pridané 29-03-2008 10:54 print
noo uz je, zda sa, v poriadku smileysmileysmiley fuh, ale som sa zlakla smiley
Autor RE: Crassula a par otazok
igorino

Príspevkov: 7
Založený: 27.02.08
Pridané 01-04-2008 10:06 print
Pre mňa sú Vaše problémy s Crassulou záhadou! Mám ich množstvo a nerobia mi absolutne žiadne problémy. Celú zimu ich mám v priemerne teplej pivnici, čím majú väčšiu tmu, tým sú krajšie zelené. Polievam ich tam sporadicky raz za mesiac. Na jar ich dávam do záhrady, kde ich polieva dážď a nereagujú ani na sucho, ani na lejaky, sú spokojné so všetkým. Rozmnožujú sa mi samy, keď cítia, že im je nejaká vetvička navyše, zhodia ju a ona sa sama zakorení tam, kde chce. Len keď výhonok spadne na chodník (betón) a je pekný, zastrčím ho do zeme. Mám ich veľa, nijako ich netvarujem, lebo sa mi páčia také, aké od prírody sú. Ja im dávam pokoj a ony odo mňa nič nechcú, sú spokojné a rozmnožujú sa natoľko, že niektoré sú mi až navyše. Len ma prekvapila fotka kvitnúcej, to som napísal do komentárov. Budem sa o to snažiť aj ja. Čo sa týka mäkkých listov, to je (podľa mňa) nadbytok vody. Tá na fotke je už pekne veľká, aj mne sa páči taká hustá, ale ak bude rásť tak, ako moje, čoskoro bude prehustená. Okrem toho by som ju umiestnil na slabšie slnko, tie moje majú sýtejšiu farbu (keď sú v chládku, sútmavozelené, na slnku červenejú). Nech sa Vám s Crassulami darí, nechajte im slobodný rast a do "kozmetických úprav" sa radšej pustite neskôr. Igor
Prejsť na:
Prihlásenie
Meno

Heslo



Zabudli ste heslo?
Nechajte si poslať nové.
Odkazovač
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať správu.

Maja
15/06/2018 19:26
Obsah fóra je už konečne prehodený...

Maja
09/06/2016 13:50
Obsah starého fóra nie je ešte prehodený, ale nové funguje...

Maja
30/05/2016 23:16
tak, uz je to skoro hotovo smiley budem rada, ak sa mi na to pozries a prip. das pripomienky. info v sprave smiley

sepko
29/05/2016 19:35
na to naťahovanie času si dávaj pozor, aby nepraskol, držím ti palce

Maja
27/05/2016 21:43
Nuž ja radšej doma zostávam. Ale migráciu som už začala, ako si už určite postrehol smiley No a čas skúšam natiahnuť...

sepko
27/05/2016 14:07
tak migrovať sa ti zachcelo, a kamže? nebodaj tiež do Nemecka? na internet už aj ja mám málo času, ja ale migrujem na chatu

Maja
17/05/2016 17:30
Uvažujem o migrácii smiley ale uvidíme... času málo...

sepko
08/01/2016 12:40
som si myslel, že aspoň cez sviatky si niekto nájde čas na túto stránku,

sepko
04/01/2016 20:28
Šťastný Nový rok prajem

sepko
20/12/2015 18:57
Šťastné a veselé Vianoce všetkým, ktorí sem náhodou zablúdia

Archív odkazovača
Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu servera "Kvetinky"
je bez písomného súhlasu autora zakázané
Copyright © 2007-2009 "Kvetinky doma a na záhrade"

spampoison